20.7.2020

Domluvit schůzku

Tři zásady pro úspěšné investování

Také jste slyšeli, jak se ceny akcií kvůli koronaviru propadly a teď zase rostou? A třeba váháte, jestli je nyní vhodná doba začít investovat? Pokud s investičním světem teprve začínáte, sepsali jsme pro vás článek, kde vám jasně vysvětlíme, co se v posledních měsících na trzích dělo a co si z toho odnést. Potvrdily se tři pravdy, které v investování platí, a právě na ty se podíváme blíže.

Rychlé info o investicích

Pokud máte s investováním zkušenosti, následující dva odstavce klidně přeskočte, úplný začátečníkům ale dají zjednodušenou představu, jak to nejen s akciemi funguje.

Investování si můžete představit jako obchod, kdy nakupujete nějaké aktivum, abyste ho později se ziskem prodali. Na světových burzách se takto obchoduje s akciemi, dluhopisy, drahými kovy nebo třeba komoditami, jako je ropa, ale klidně i pšenice. My se blíže podíváme na akcie.

Jsou to cenné papíry, které jsou podílem v konkrétní akciové společnosti, kterých jsou ve světě desetitisíce. Třeba Apple nebo Microsoft, u nás například ČEZ nebo Kofola. S akciemi se obchoduje na burzách a jejich cenu určuje nabídka a poptávka. Když se společnosti daří, poptávka po jejích akciích roste a investoři za ně na burze nabízejí vyšší ceny. Když nekoupí akcii například za její momentální cenu 100 korun, nabídnou, že ji koupí za 101, 102 korun a tak dále, než bude někdo ochotný akcii prodat. To je případ, kdy kurz akcie roste. Jenže může nastat i opačná situace. Když se třeba podnikání dané společnosti ocitne v ohrožení, začnou majitelé akcie prodávat. A když nenajdou kupce za 100 korun, snižují nabídku, než se najde někdo, kdo akcii koupí. Takto kurz akcie klesá. Právě to se dělo s akciemi v letošním roce ve velkém oběma směry. A nyní už k oněm třem pravdám o investicích.

1. Kurzy akcií kolísají

V posledním desetiletí akcie rostly po celém světě, často na historická maxima. Investoři měli po akciích hlad, ačkoliv ze světových ekonomik přicházela postupně se horšící data. Ti obezřetnější tušili, že tato jízda nemůže vydržet věčně a musí dojít ke krátkodobému poklesu cen, tzv. korekci. Jen se čekalo, co korekci spustí. A pak přišel koronavirus, který v březnu vyvolal na trzích doslova paniku. Investoři vyprodávali svá portfolia a ceny některých akcií v březnu padaly nejrychleji v historii. Jinak ale korekce nejsou nic až tak neobvyklého, od poslední krize v letech 2008/2009 jsme jich zaznamenali osm. Každý investor musí počítat s tím, že trhy pouze nerostou, ale čas od času dojde k poklesu. Co je ale důležité, historicky se potvrzuje, že trhy se vždy zotaví a období propadu vystřídá další růst. V květnu se tak už řada akcií dostala zpátky na březnové hodnoty, nebo se jim výrazně přiblížila.

2. Nevsázejte na jednu kartu

Jak se bránit tomu, aby hodnota vaší investice výrazně neutrpěla, když k něčemu podobnému dojde? Klientům radíme, že základem je nepodlehnout panice a také nevsázet vše na jednu kartu. Představte si, že nakoupíte třeba jen akcie některé z leteckých společností – ty koronavirus v podstatě srazil na dno. Základem je tak svou investici rozdělit mezi více společností z různých sektorů. Například řada akcií ze zdravotnického prostředí v době koronavirové paniky rostla. Proto neustále monitorujeme trh a hledáme pro vás vhodné příležitosti pro bezpečné rozložení investice, a to nejen v akciích, ale třeba i do dluhopisů nebo zlata. Proč? Protože dluhopisy nebo zlato podobným otřesům odolávají více a takto rozložená investice jako celek ustojí tržní výkyvy lépe. Tzv. diverzifikace je jedním ze základních pravidel bezpečného investování. Koronavirus to potvrdil. Ti, kteří měli portfolio rozložené, na tom byli výrazně lépe než čistě akcioví investoři.
Možná si teď říkáte, že je to až moc komplikované, že netušíte, jaké akcie vybrat, jak nakoupit zlato nebo dluhopisy. A nedivíme se, ono to skutečně na vlastní pěst komplikované je. Ale vy můžete jít mnohem snazší cestou a my jsme připraveni vás na ní provázet. Společně se můžeme podívat na aktuální nabídku na trhu a podle vašich cílů a stylu vhodně namixovat vaše investiční portfolio. Zajímavá je například nabídka tzv. podílových fondů. Fondy řídí odborníci, kteří neustále sledují vývoj trhů a vámi vložené peníze rozdělí mezi stovky akcií, dluhopisů nebo komodit jako zlato.

3. Neinvestovat není řešení

Vývoj na trzích je v letošním roce bouřlivý. Dosavadní výsledky ale potvrzují další známou pravdu: Neinvestovat není řešení. A to kvůli inflaci, která je v Česku v posledních letech vysoká – okolo tří procent. Hodnota peněz „bezpečně zaparkovaných“ na běžných a spořicích účtech se tak postupně vypařuje a vy si za ně pořídíte méně věcí či služeb, které stále zdražují. Oproti tomu vhodná investice může hodnotu vašich peněz zachovat, a naopak ji ještě zvětšit. Je správný čas začít investovat nyní?

Co bude dál?

Situaci pečlivě sledujeme a vyhodnocujeme a díky tomu jsme schopni doporučit optimální řešení. Je jasné, že koronavirus globální ekonomiku silně zasáhl a data zatím ukazují spíše jen mírné zlepšení. Vakcína na Covid-19 stále ještě není vyvinutá, respektive finálně schválená. Svět se obává případné druhé vlny koronaviru… Čeká nás ještě další korekce? Nebo budou trhy růst navzdory špatné ekonomické situaci? Na tom se nyní neshodnou ani přední světoví investoři a ekonomové.

A co z toho vyplývá? Pokud nyní zvažujete vstoupit do světa investic, jistě je na místě opatrnost. Jít teď na trh s většinou svého volného kapitálu asi není nejvhodnější varianta. Zároveň ale platí, že neinvestovat není řešení. Můžete na trh vstoupit jen s částí prostředků, které vhodně rozdělíte. Pokud to chcete mít téměř bez práce, můžete využít některý z řady podílových fondů, kdy zkušení manažeři fondů rozdělí vaši investici za vás. Navíc začít takto investovat lze i s relativně nízkými částkami, u vybraných fondů i v řádu stokorun měsíčně. Rádi vám s výběrem vhodného fondu pomůžeme. Neustále monitorujeme dění na finančních trzích vč. investičních příležitostí a současně máme k dispozici moderní analytické nástroje, díky kterým pro vás vybereme optimální řešení. A naše doporučení? Investujte pravidelně po menších částkách a své investice diverzifikujte. Uděláte tak první krok do světa investic a my vám k tomu rádi pomůžeme.

19.7.2020

Domluvit schůzku

Udělejte z roku 2020 rok správných finančních rozhodnutí

Ukliďte si ve financích. Máme 7 tipů, jak na to:

Víc cvičit, nekouřit, zhubnout, nepít alkohol. Taková novoroční předsevzetí známe asi všichni. Co si ale na začátku roku předsevzít, že dáte do pořádku vlastní finance? Začít s tím není nikdy pozdě a tady najdete užitečné tipy, jak na to.

1. Udělejte si přehled svých příjmů a výdajů
2. Zatočte s dluhy
3. Vytvořte si rezervu na nenadálé výdaje
4. Investujte volné peníze
5. Pojistěte účinně své zdraví i majetek
6. Nechte si zkontrolovat své stávající smlouvy
7. Ptejte se, když vám něco není jasné

1. Získejte přehled. Udělejte si soupis svých pravidelných příjmů a výdajů. Klidně jen stylem tužka & papír nebo s nějakou chytrou aplikací. Mít přehled o svém hospodaření je základ pro další finanční rozhodnutí.

2. Zatočte s dluhy. Pokud máte půjčky, snažte se umořit nejprve ty, které můžete splatit nejrychleji nebo u kterých máte nejvyšší úroky. Zvážit můžete také konsolidaci dluhů, tedy sloučení do jednoho, a získat tak lepší podmínky.

3. Vytvořte si rezervu. Mějte po ruce dostatek peněz na nenadálé výdaje, ideálně na spořícím účtu v bance. Rezervu se doporučuje mít v takové výši, aby vám pokryla běžné výdaje na tři až šest měsíců.

4. Investujte. Peníze, které nepotřebujete mít rychle po ruce, nenechávejte zbytečně zahálet na bankovních účtech s nízkým výnosem. Každý rok z jejich hodnoty ukrojí inflace. Volné prostředky investujte, ať pracují za vás a vydělají vám třeba na zajištěné stáří. Jde to i s pár stokorunami měsíčně a nemusíte jít hned do rizika – například podílové fondy nebo doplňkové penzijní spoření nabízejí i řadu velmi opatrných strategií.

5. Chraňte si, co je vám drahé. Pojištění vás sice před smůlou neuchrání, ale pomůže vám lépe se vyrovnat s následky nepřízně osudu, ať už jde o zdraví, nebo majetek. Pojistit lze dnes už téměř všechno a pojišťovny bojují o klienty zajímavými nabídkami. Nespoléhejte na štěstí a raději si zvolte funkční pojištění.

6. Kontrolujte. Nechte si nezávislým odborníkem zkontrolovat své stávající smlouvy, ať už jde o pojištění, nebo jiné finanční služby, ať víte, že máte k dispozici nejlepší možnou variantu, která odpovídá vašim potřebám i požadavkům a je finančně příznivá. Například desetitisíce nemovitostí jsou dnes pojištěny na nižší částky, než by bylo třeba.

7. Ptejte se. Kdykoliv vám není jasné něco (nejen) ohledně finanční služby nebo produktu, který si pořizujete, neváhejte se zeptat. Ať už půjde o smluvní podmínky, výluky, nebo samotné fungování produktu, ten, kdo vám ho nabízí, musí být schopný vám všechno srozumitelně vysvětlit. Pokud ne, jděte raději o dům dál.

S každým z výše uvedených bodů jsme připravení vám pomoct. Neváhejte se na nás obrátit a domluvit si schůzku, na které pomůžeme vašim financím nabrat v roce 2020 správný kurz.

Domluvit schůzku

18.7.2020
Deset tipů pro bezbolestnou hypotéku

Bydlet ve vlastním, kdo by si něco takového nepřál. Že vám chybí našetřené miliony na účtu? Nevadí. S hypotékou si tento sen splníte. Hypotéka cestu k vlastnímu bydlení výrazně ulehčí, je to ale zároveň finanční závazek na několik let, či spíše desetiletí. Když se budete držet následujících bodů, velmi pomůžete tomu, abyste hypotéku bezbolestně získali a aby vám nedělala vrásky na čele.

CHCETE POMOCT S HYPOTÉKOU? SJEDNAT NEZÁVAZNĚ SCHŮZKU

Nebuďte na to sami

Získat hypotéku není jen tak. Znamená to hodiny papírování, pročítání podmínek a schůzek s bankéři. Podstatnou část z toho si ušetříte, když si na pomoc vezmete kvalitního nezávislého hypotečního poradce. Hodně práce udělá za vás, má přehled o trhu a umí se na něm pohybovat, posoudí dostupné možnosti a nemusíte se bát, že by se vám prodražil. Naopak, díky tomu, že hypoték zprostředkovává větší množství, dosáhne u bank na lepší podmínky než samotný žadatel.

Pozor na reklamy a kalkulačky

Nejnižší úroková sazba, kterou inzeruje banka v reklamě, ještě nemusí znamenat (a často opravdu neznamená), že nezaplatíte víc než jinde. S hypotékou jsou totiž spojeny ještě další poplatky. Stejně tak nespoléhejte na internetové kalkulačky, které vám sice dají počáteční odhad, kolik vám banka půjčí, či výši splátek, ale nedokážou zapracovat všechna specifika vašeho konkrétního případu. A proto…

Porovnejte více nabídek přímo od bank

Lepší je nejednat od začátku pouze s jednou bankou. Zkušený finanční poradce má přehled o aktuální situaci na trhu a ví, na které banky se obrátit, abyste dostali nejlepší podmínky. Nabídky porovnám a doporučím nejvhodnější řešení.
Pozor na nemilá překvapení
Zjistěte nejdříve, kolik vám banka půjčí peněz. Nestane se vám pak, že například podepíšete rezervační smlouvu nebo složíte zálohu na vyhlédnutou nemovitost a až pak zjistíte, že vám peníze od banky nebudou stačit.

Prověřte své dluhy

Banky dnes posuzují tzv. bonitu, vaši úvěrovou důvěryhodnost, přísněji. Máte-li už jiné půjčky či úvěry, zkuste alespoň některé z nich splatit, než požádáte o hypotéku. Banka bude porovnávat výši vašich příjmů, zadlužení i pravidelných měsíčních splátek. Každý umořený dluh je tedy plus. V očích banky vám také pomůže, když budete platit včas například účty za telefon. Banky se mohou z různých registrů dozvědět i o malých finančních škraloupech starých několik let.

A co pojištění?

Jediným povinným pojištěním, které banka vyžaduje, je pojištění zastavované nemovitosti. Ostatní pojištění jsou zpravidla dobrovolná. Rozhodně ale stojí za zvážení. Hypotéka je běh na dlouhou trať, a kdyby se vám přihodilo něco, co ovlivní vaši schopnost vydělávat a splácet, můžete se dostat do finančních problémů. Tehdy vám pomůže vhodně zvolená životní pojistka. Ta bude navíc i plusový bod u banky, která vám pak může nabídnout lepší sazbu hypotéky.

Na jak dlouho fixovat?

Důležitá je i volba fixace hypotéky, tedy doby, během které se nezmění úroková sazba. Fixace jsou jednoleté, ale dají se sjednat i na více jak deset let. Čím delší fixace, tím delší jistota, že nedojde ke změně, ale také o něco vyšší úroková sazba. Dlouhá fixace je vhodná v době levných hypoték. Očekáváte-li naopak, že se úrokové sazby v brzké době sníží, volte fixaci kratší. Že nemáte představu? Obraťte se na nezávislého hypotečního experta.

Výše splátek a doba splácení

Asi každý by chtěl splatit hypotéku co nejdříve, ale není nutné hnát se do extrémů. Zvolte si realistickou výši měsíčních splátek, která nezamává s vaším rozpočtem, ani když budete mít třeba nenadálé výdaje. Nehledě k tomu můžete každý rok zdarma splatit až 25 % z hodnoty úvěru, když budete mít nějaké volné prostředky navíc. Úvěr lze bez poplatku splatit také před koncem fixace. Než se rozhodnete umořit část hypotéky, zvažte, zda by nebylo užitečnější tyto peníze šikovně investovat. Může to být po finanční stránce výhodnější.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Smlouvu o úvěru je potřeba důkladně pročíst, včetně všech souvisejících podmínek, ze kterých vyplývají vaše práva a povinnosti. Nejasná ustanovení v sobě mohou ukrývat různé háčky. Pokud bude cokoliv nejasné, chtějte vysvětlení, případně úpravu smlouvy. Šikovný poradce vám ohlídá možné záludnosti. Ušetříte si díky tomu i nepříjemnosti s možnými vysokými pokutami.

Užijte si bydlení ve vlastním

Vybrat, pořídit si a vybavit vlastní bydlení je dřina. Ale ten pocit stojí za to. Užijte si ho. Jsme tu proto, abychom vám cestu k tomuto cíli co nejvíc usnadnili a pomohli vám získat hypotéku, která bude „dobrý sluha, a ne zlý pán“.

17.7.2020

Domluvit schůzku

Hypotéka a pojištění. Co se skutečně vyplatí?

Hypoteční úvěr vám na jednu stranu umožní pořídit si vysněnou nemovitost, na druhou stranu je to finanční závazek na desítky let. „Co si počnu, když nebudu moct hypotéku splácet?“ je častá a také správná otázka. Výpadek příjmů nebo jiné nečekané události mohou s vaším rozpočtem nepříjemně zamávat a pravidelné splátky hypotéky jsou další přítěží. Pojištění schopnosti splácet hypotéku je tak lákavou možností, kterou banky nabízejí spolu s uzavřením smlouvy o hypotéce. Vyplatí se ale toto „bankopojištění“?

Na úvod je třeba říct, že jediné pojištění nutné k získání hypotéky, je pojištění nemovitosti, kterou úvěr zajišťujete. Je to logické, pro banku je to záruka, že i v případě totálního zničení zastavené nemovitosti dostane zpět půjčené peníze.
Pojištění schopnosti splácet je pak už pouze jistým doplňkovým pojištěním, které není pro získání hypotéky většinou nezbytné. Výhodou jeho sjednání v bance je, že díky němu můžete dostat slevu z úrokové sazby hypotéky a banka vám úvěr o něco zlevní. Cena produktu se v jednotlivých bankách liší, nejčastěji se vypočítává jako procentní část z hodnoty úvěru, případně měsíční splátky, přičemž cena pojištění dosahuje podle zvoleného balíčku přibližně pěti až devíti procent měsíční splátky.

Přísné podmínky

Bankopojištění nemá jen světlé stránky. Banky zpravidla tuto pojistku nabízejí pouze v rámci předem nastavených balíčků, které se dělí na dva až tři typy. První varianta obsahuje většinou krytí rizika úmrtí, invalidity třetího stupně a pracovní neschopnosti od 30. nebo 60. dne. Obsáhlejší balíček pak vedle výše uvedených rizik obsahuje ještě pojištění ztráty zaměstnání.
Podmínky, za kterých bude pojišťovna plnit (peníze půjdou přímo bance), jsou vůči klientům často velmi přísné a v reálu se stává, že pojišťovna na základě smluvních ujednání neplní. Většinou nelze v rámci této smlouvy pojistit invaliditu prvního a druhého stupně, které jsou statisticky mnohem častější a také výrazným způsobem omezují schopnost jedince si samostatně vydělávat. V případě úmrtí pak může pojistka pokrýt sice splátku jistiny úvěru, ale příbuzní už nedostanou žádné prostředky navíc.

Bankopojištění má smysl, ale…

Je důležité mít také na paměti, že tato pojistka není klasickým životním pojištěním, a mimo jiné z ní nelze čerpat ani daňové výhody. Po právní stránce se pak jedná o smlouvu mezi bankou (pojistníkem) a pojišťovnou, klient je v tomto případě pouze pojištěným. Když pojišťovna odmítne plnit, má klient pouze omezené možnosti, jak se bránit. V případě refinancování úvěru u jiné banky toto pojištění zaniká a je třeba ho sjednat případně znovu.
To všechno jsou reálné důvody, kvůli kterým je potřeba toto úvěrové pojištění zvážit. Pokud jste po přečtení předchozích řádků nabyli dojmu, že úvěrové pojištění nemá nikdy smysl, není to úplně tak. V případě správného posouzení vaší rodinné, finanční a zdravotní situace a vhodného výběru pojistného balíčku můžete reálně ušetřit díky nižší úrokové sazbě hypotéky tisíce korun. Bankopojištění se rovněž může hodit starším žadatelům o hypotéku, kteří si nechtějí či nepotřebují platit samostatné životní pojištění, jehož význam s přibývajícím věkem klesá. Cena úvěrového bankopojištění nemusí být u některých bank závislá na věku klienta, což je výhoda oproti životní pojistce, kde věk klienta vždy ovlivňuje výši placeného pojistného.

Řešení? Vlastní pojistka

Právě sjednání vhodně vybraného soukromého životního pojištění namísto „bankopojištění“ je optimálním řešením pro ty, kteří chtějí sice ušetřit, ale zároveň chtějí mít oporu pro sebe a své blízké v těžkých situacích, jako jsou úrazy, vážné choroby, invalidita nebo úmrtí. Kvalitní životní pojistka, kterou si můžete nastavit skutečně podle vlastních potřeb, vám pomůže jak se splácením hypotéky, tak zajistí dostatek prostředků i pro udržení vašeho životního standardu. Může se také stát, že pro banku bude vaše soukromá životní pojistka dostatečnou garancí schopnosti splácet, a nabídne vám lepší úrokovou sazbu, aniž byste museli sjednávat pojištění v bance. Záleží vždy na konkrétní situaci klienta a podmínkách banky. Šikovný hypoteční poradce vám v tomto ohledu může hodně pomoct.
Plánujete pořízení hypotéky a nejste si jistí, jaké krytí rizik spojených s jejím splácením je pro vás to pravé? Pojďme si na to sednout společně. Vše spočítáme s ohledem na vaše individuální možnosti a najdeme pro vás to nejvhodnější řešení.

Když už se stane škoda?

1.5.2020

Domluvit schůzku

Pojištění si pořizujeme i pro pocit jistoty, že se dokážeme vypořádat s následky nepřízně osudu, ať jde o naše zdraví, nebo majetek. Správně nastavená pojistka pro nás bude skutečně oporou, abychom se co nejdřív postavili na vlastní nohy. Nejde ale
udělat ještě něco navíc, abychom dostali od pojišťovny maximum toho, na co máme nárok, a celý proces se někde nezadrhnul? Jde! A my víme, jak na to. Podívejte se na naše tipy.

Nafoťte si svou domácnost i nemovitost

Když si sjednáte pojištění nemovitosti nebo domácnosti, které se vztahuje mimo jiné na elektrospotřebiče, nábytek nebo třeba na oblečení či sportovní potřeby, majetek nafoťte. Fotografie ideálně v digitální podobě uschovejte ve své e-mailové schránce nebo v nějakém online úložišti. Poškodí-li vám požár nebo povodeň vybavení vašeho příbytku, fotografie vám pomohou při jednání s pojišťovnou o výplatě pojistného krytí. To stejné platí o škodách na nemovitosti, když ji poškodí třeba vichřice. Stejný efekt bude mít, když si uschováte i účtenky, ať už půjde o elektroniku, nebo nábytek. Opět je lepší nespoléhat pouze na papír, ale účtenky si ofotit a uložit online. Dnes to zvládnete v podstatě každým chytrým telefonem a nebudete se muset s nikým dohadovat o tom, kolik vás vybavení domácnosti stálo.

Zdokumentujte škody

Škody, které vás postihly, zdokumentujte – opět postačí je nafotit či natočit na mobilní telefon a záznam poskytnout pojišťovně. Pojistnou událost nahlaste bez zbytečných odkladů. S odstraňováním škod počkejte, až vám k tomu dá pojišťovna souhlas. To neplatí, je-li třeba začít s opravou nebo s odstraňováním poškozených částí hned kvůli bezpečnosti, ochraně zdraví či životního prostředí nebo z jiného závažného důvodu. Pokud by vám tedy mělo kvůli stržené střeše zatéct do domu, s opravami nečekejte.

Pojišťujete-li domácnost, ověřte si také dílčí limity, které se mohou vztahovat například na „věci zvláštní hodnoty“, jako jsou šperky či umělecká díla. V případě škody na těchto „specialitách“ vyplatí pojišťovna peníze pouze do hodnoty tohoto limitu. Ověřte si tedy, jak
tuto oblast ošetřuje vaše smlouva, a pokud jsou limity nedostatečné, zvolte jinou pojistnou variantu, limity se zpravidla v jednotlivých stupních pojistek liší.

20.4.2020

Domluvit schůzku

Pozor na podpojištění nebo přepojištění

Když pojišťujete nemovitost nebo domácnost, nezapomeňte si nastavit dostatečně vysokou pojistnou částku, která bude odpovídat skutečné hodnotě vašeho majetku. Sjednáte-li pojistnou částku na menší sumu, bude vaše nemovitost tzv. podpojištěna a v případě škodní události vám s největší pravděpodobností pojišťovna nevyplatí dostatek peněz na dílčí opravy ani kompletní rekonstrukci. Zároveň nemá smysl pojišťovat nemovitost na vyšší částku, protože pojišťovna vám více peněz, než byla hodnota dané nemovitosti, v naprosté většině případů nevyplatí. Jaké je
řešení, pokud si ohledně hodnoty nemovitosti nejste jistí? Byt se vyplatí pojišťovat na hodnotu tržní, která se dá zjistit například podle nabídky realitních kanceláří pro danou oblast. V případě rodinných domů je potřeba zohlednit částku, která je potřeba pro znovupostavení nemovitosti. Vyplatí se tak poradit s odborníky. Budete mít jistotu, že pojistíte nemovitost na správnou částku a dost možná i ušetříte díky tomu, že nebudete na pojistném platit za zbytečně vysokou pojistnou částku.

Pojišťovna se zdráhá plnit?

Pomůžou vám specializované firmy. Ve většině případů proběhne jednání mezi pojišťovnou a klientem bez problémů, ale mohou se vyskytnout i komplikace, kdy bude pojišťovna chtít vyplatit jen částečné plnění nebo se bude zdráhat plnit úplně. V takovém případě se můžete obrátit na specializované firmy, které zastupují klienty v jednání s pojišťovnou a pomáhají jim získat spravedlivé plnění. Týká se to jak pojištění majetku, tak životního pojištění. Například společnost EUCS, se kterou spolupracujeme, řadě svých klientů vymohla od pojišťoven odškodné vyšší o stovky tisíc korun i případech, kdy pojistné ústavy chtěly původně vyplatit jen směšně nízkou částku. Pokud potřebujete takovou službu využít, na společnost EUCS se ideálně obraťte prostřednictvím svého finančního poradce.

Nezapomeňte na formulář o dopravní nehodě

Velmi vám doporučujeme vozit v autě formulář pro záznam o dopravní nehodě a jeho umístění na dostupném místě. Formulář dostanete při uzavření povinného ručení či havarijní pojistky v pojišťovně nebo si ho stáhněte například zde. Pokud dojde k dopravní nehodě, ke které nebude třeba volat policii (bez zranění, škoda do 100 000 Kč a dohoda na viníkovi), postačí vám, když spolu s dalšími účastníky nehody tento formulář vyplníte a odevzdáte pojišťovně. Ta škodu posuzuje do značné míry právě i na základě tohoto záznamu, takže postupujte opravdu pečlivě, obzvlášť pokud jde o havarijní pojistku, ze které se hradí škody na vašem voze. O každé nehodě chtějte mít písemný záznam a nespoléhejte na dobré slovo, že situaci vyřešíte jindy. Trvejte na vyplnění a podepsání záznamu o dopravní nehodě oběma zúčastněnými stranami. Pokud druhý účastník nehody nespolupracuje, nezdráhejte se zavolat policii.

Nahlaste neschopenku včas

Pokud máte pojištění pracovní neschopnosti, berte v potaz tzv. karenční dobu, tedy období, po jehož uplynutí začnou pojišťovny vyplácet peníze. Každá pojišťovna má tuto dobu stanovenou různě dlouhou. Pojišťovny současně požadují, abyste jim vznik nároku na pojistné plnění nahlásili. A tady si dejte pozor – u každé pojišťovny to může být jinak. Některé ústavy po vás budou chtít pracovní neschopnost nahlásit do sedmi dnů po uplynutí karenční doby, jiné do jejího skončení a například pojišťovna Uniqa chce o pracovní neschopnosti od klientů slyšet do uplynutí poloviny karenční doby. Pokud pojišťovně pracovní neschopnost v termínu nenahlásíte a nedoložíte, že vám v tom zabránily vážné důvody (například upoutání na lůžku), nemusí vám pojišťovna plnění vyplatit.